Kad sam bio tinejdžer, imao sam PlayStation 2. Kao i svi korisnici igrao sam God of War, Sly Racoon, GTA, Kingdom Hearts, Final Fantasy i ostale dobre igre, ali imao sam i jedno sramotno zadovoljstvo. Voleo sam da pevam na mom PS2!
Sasvim je moguće da se ne sećate Singstar serijala. Igra je došla sa par mikrofona koji su išli na USB ulaze od PS2. Svaka Singstar igra je imala oko 25 pesama, starijih i novih, i dok ste ih pevali, mikrofoni bi čitali vaš glas i davali vam poene. A osim ovoga, dok je išla pesma, mogli ste i da gledate oficijalni spot pesme ili čak da se snimate sa Eye Toy kamerom (da, čak sam i ovo radio). Imao sam nekoliko Singstar igara na PS2, i to su sve lepa sećanja, što se mene tiče.
Singstar igre su živele još neko vreme na PS3 i PS4, nakon čega su neceremonijalno iščezle, ja sam prestao da ih pratim još na PS2. Meni nepoznato, na Nintendo Wii konzoli, rodio se vrlo sličan serijal pod nazivom Let’s Sing (2012). Za razliku od Singstar-a, ovaj serijal je još uvek, živ, zdrav, i evo izašao je nov deo, pod nazivom, Let’s Sing 2025.
Iako je ovo već 13 oficijalna igra u serijalu (ne računajući specijalne edicije), meni je prvo iskustvo sa ovom modernom karaoke igrom. Nakon što sam se sit ispevao i izblamirao, mogu vam reći da me je Let’s Sing 2025 podjednako impresionirala ali i deprimirala.
Jel uključen mikrofon?
Hajde da počnemo od početka, kako uopšte rade ove igre? Pa, nekada davno, morali ste uz igru da imate i obavezne mikrofone. Danas, to nije neophodno. Naravno, ako imate kompatibilne USB mikrofone, možete ih uključiti i vaš uređaj će ih, najverovatnije, prepoznati. Ako nemate mikrofone, što je vrlo verovatno, možete da skinete oficijalnu Let’s Sing aplikaciju. Ova aplikacija ne služi samo kao mikrofon već i preko nje možete da menjate izgled svog avatara i svašta nešto.
Evo odmah da vam kažem ono što vas najviše zanima: Originalni Singstar mikrofoni za PS2 ne rade. Sramota da mikrofoni od pre 20 godina ne rade na modernoj konzoli! Šalim se, naravno, i srećom imao sam USB mikrofon sa Nintendo Wii-ja, a uvek sam mogao da skinem i oficijalnu aplikaciju tako da je tu sve bilo u redu.
Iako, sve lepo radi… postoje problemi. Neki koji su isti kao i na Singstar igrama, a neki novi koji su se rodili iz današnje AAA industrije (verovatno već predpostavljate o čemu je reč).
Stišaj se malo!
Da vas pitam? Šta je za vas karaoke? Po definiciji, karaoke je kada izvadite reči pevača ili pevačice iz pesme, tako da ostane samo muzika i melodija i onda vi, koristeći svoj glas (ili glasove) pokušavate da odpevate tu pesmu i lepo se blamirate i zabavite.
E sad, Let’s Sing (kao i Singstar) ovo gledaju malo drugačije, verovatno se zato i ne zovu karaoke igre. Naime, vi pevate UZ PESMU. Tako je, nije samo melodija i muzika, već čujete i glasove originalnih izvođača dok vi “kao” pevate uz njih. Ne može drugačije. Koliko god se trudili, uvek će se čuti originalan pevač ili pevačica dok vi pevate. Zapravo, vi ćete se jedva čuti i ovako je napravljeno po dizajnu.
Kad sam bio klinac, meni ovo nije smetalo, jer sam voleo da dobijam poene, ali kao odrasla osoba kome je stalo da se fino izbrukam sa mikrofonom u ruci, ovo mi nema nikakvog smisla. Kako da se brukam pevanjem kad me niko ne čuje?
Ono što običan karaoke nema, je bodovanje. Dok pevate na mikrofone, igra prati frekvenciju i visinu vašeg glasa i ovo prikazuje u obliku putanje. Potrebno je da imate određenu visinu uz svaku reč koju odpevate i da ovo pogodite kroz pesmu. Zvuči teže nego što zapravo je i najverovatnije ćete se brzo snaći, mada često mi se dešavalo da igra preferira da tiše pevam nego glasnije, bar kad je reč o bodovanju.
Da vam budem iskren, ako pravite žurku i hoćete ovo da koristite za karaoke, najbolje je da publika (odnosno, ostali prisutni glasaju) nego da vas igra boduje, ali ajde da ne dužim…
A di si baš uzeo tu najskuplju pesmu?
Drugi problem Let’s Sing je, naravno, cena igre.
Ajmo redom, za cenu od €40, vi dobijete ne-karaoke igru sa 35 pesama, zabavu za celu porodicu a umesto mikrofona možete koristiti i mobilne telefone. To je sve lepo… samo… šta ako vam se ne svide tih 35 pesama?
E tu i jeste problem. Da vam budem iskren, od ponuđenih pesama u kolekciji, ima dobrih stvari, neke stare koje ja volim, neke nove za mlađu publiku ali za svakoga se nađe bar po dve pesme. Ali naravno, mi živimo u digitalnom dobu gde se dobar deo sadržaja preuzima sa interneta, i naravno, red je da izdavači ovo zloupotrebe, zar ne?
Ako hoćete više pesama, morate da kupite VIP Pass, meseču pretplatu koja vam otključava još 125 novih pesama. Iako ovo nije skupo, činjenica je da je ovo pretplata i da, kad istekne, morate opet da je platite. Bilo bi lakše da možete da kupite pojedinačne pesme koje želite, ali nema ove opcije. Ili pretplata ili ništa!
Takođe, pesme iz starih Let’s Sing igara, nisu u ovoj pretplati. Ako te želite, morate da navatate stare Let’s Sing igre i njih da lansirate. Ako ste ikada igrali Ubisoft-ov Just Dance serijal, ovo je isti model plaćanja.
Ne dopada mi se ovo uopšte. Iako prvi VIP mesec dobijete besplatno, ne volim da znam da nemam puno iskustvo, osim ako ne doplatim za igru. Žao mi je što uvek ima 30ak pesama zakovanih za svaki novi naslov, dok su te VIP pesme uglavnom uvek iste, ili ih dopunjuju. Najviše mi je žao jer se, manje – više, očekuje da vi kupite i nov naslov, a i pretplatu.
Zapevajmo braćo mila ovu pesmu svi! Hej!
Ono što me je prijatno iznenadilo kod Let’s Sing 2025, su svi ostali modovi za igranje. Osim standardnih modova gde vi možete sami ili sa još 3 prijatelja da zapevate bilo koju pesmu koju imate.
Takođe postoji i single-player kampanja, gde se vi probijate kao pevač. Ako želite razlog da naučite da pevate druge pesme iz kolekcije, ovo nije loš mod. Imate čak i levele koji otključavaju kozmetiku za vašeg avatara kao i ostale gluposti koje realno ničemu ne služe. Ne do bog, da otključate pesme ili VIP propusnice.
Mada, ima i par dobrih dodataka, koji su mi se svideli. Ako odete online, i takmičite se sa drugim igračima, možete da se takmičite u pesmama iz VIP selekcije, čak i da nemate pretplatu. Ne možete da birate šta ćete pevati, ali opet lepo je da razvojni tim nije podelio one sa i one bez VIP Pass-a. Ova takmičenja se organizuju samo u određeno doba dana i sasvim je moguće da služe kao neka navlakuša da kupite još malo VIP-a. Mada, svakako je zabavno.
Let’s Sing 2025 with International Hits (2024) - PlayStation 5
-
5/10
Finalni utisci:
Teško nam je da vam preporučimo Let’s Sing 2025. S jedne strane, igra je zabavna i super je što možete koristiti telefone umesto mikrofona. S druge strane, dok pevate, ne čujete se, treba vam VIP pass, i neke pesme su ostale zakovane za stare naslove. Čak i da volite da pevate kao ja, ovo je stvarno ograničena Karaoke igra/serijal.
PROS:
– Ne trebaju vam mikrofoni (možete koristiti telefon)
– Ok selekcija pesama
– Zabavni online modovi
CONS:
– Najbolje pesme su zaključane u mesečnoj pretplati
– Pevate uz pesmu, i ne čujete se
– Možete za DŽ isto da radite preko YouTube-a samo bez bodovanja
No Comment