Ko bi rekao da je prošlo toliko godina od izlaska Nintendo Switcha? I dok čekamo najavu za sledeću Nintendovu konzolu, za koji je već potvrđeno da će u potpunosti podržavati sve sa trenutne generacije, makar kada je softver u pitanju, i dalje imamo mnogo dobrih novih naslova za ovu sada već dugovečnu konzolu. Ako se na Switchu igrate već duži niz godina, nema sumnje da ste makar jednom morali da menjate Joy-Cone ili nabavljate dodatne kontrolere. Nintendovi originalni kontroleri su sve samo ne jeftini, a alternative koje prave drugi proizvođači nisu uvek sjajne. Kao izuzetak, tu su dodatni kontroleri za Switch od firme HORI, koja po povoljnim cenama isporučuje sasvim solidan kvalitet sve uz punu Nintendo licencu i Official Nintendo Seal of Quality koji krasi njihova pakovanja. Preko distributera CD Media, HORI nam je poslao dva dodatna kontrolera za Switch, koja smo testirali u EmuGlx laboratoriji, a rezultate testa prenosimo ispod.

HORI Split Pad Compact Attachment Set

Najbolja stvar u vezi Switcha je što ga možete igrati kao prenosnu konzolu ili kao klasičan sistem povezan na TV. HORI Split Pad Compact idealan je za igrače koji koriste Switch na oba načina. Joy-Coni koji su deo ovog kontrolera mogu se zakačiti za Switch u portable modu i koristiti umesto originalnih. Dosta su krupniji od klasičnih Joy-Cona pa momentalno pružaju bolju ergonomiju zahvaljujući masivnijoj pozadini i teksturi sličnoj onoj na delu koji se hvata na DualSense-u i novim Xbox kontrolerima.

Sa ovim Joy-Conima, sam Switch deluje masivnije i definitivno bolje leži u ruci. Ako se još niste navikli na standardne Joy-Cone ili osećate zamor u šakama nakon dužih sesija, ovo je pravo rešenje za vas. Plastika sa prednje strane, prednji tasteri, shoulder dugmad, pa čak i dodatno dugme pozadi su solidni, ali nisu na nivou kvaliteta originalne Nintendove opreme. Međutim, analogne palice su za svaku pohvalu – deluju jednostavno, ali robustno, sa naizgled old-school izdržljivošću. Nažalost, nismo proveli dovoljno vremena s ovim kontrolerom da bismo sa sigurnošću tvrdili da se problem Joy-Con drift-a uopšte ne javlja ili javlja ređe nego na originalnim Joy-Conima. Ipak, na osnovu dosadašnjeg iskustva, ne bi nas iznenadilo da je tako, jer stvarno deluju izdržljivije.

S druge strane, ovi HORI-jevi Joy-Coni imaju i svoje mane. Nemaju rumble, tj. podršku za vibracije, niti bateriju, pa se ne mogu koristiti odvojeno od konzole. Ako želite da ih koristite dok je Switch u docked modu, mogu se priključiti na srednji deo kontrolera koji dolazi u paketu, transformišući se tako u jedan ogroman masivni kontroler. Međutim, ovaj Megazord kontroler mora biti povezan kablom sa Switch dockom. Kabl je bele boje, dovoljno dug i kvalitetan, ali za one koji preferiraju bežične kontrolere to može biti problem.

Ipak, sve ove nedostatke treba posmatrati u kontekstu cene, koja je izuzetno povoljna. Za svoju cenu, Split Pad Compact donosi i više nego što biste očekivali. Model koji smo testirali bio je u prelepoj lavander boji, ali ako smatrate da nije dovoljno “macho” za vas, dostupni su i u drugim bojama – iako, iskreno, nema ničeg lepšeg nego igrati Animal Crossing s ovim bojama, čak i u javnosti!

HORIPAD Turbo

Za igrače koji preferiraju da Switch koriste kao “pravu” konzolu stalno priključenu na TV, tu je HORIPAD Turbo. Svojim izgledom i rasporedom dugmadi podseća na originalni Nintendov Switch Pro kontroler, ali donosi i neke unikatne dodatke. Najveća razlika je dodatno dugme koje se nalazi na sredini kontrolera, a služi za aktiviranje turbo moda. Ovaj mod radi baš onako kako biste očekivali — kontroler automatski “mashuje” taster koji pritisnete i držite. Stariji igrači će se setiti turbo joysticka i nekih 3rd party turbo kontrolera za starije Nintendo konzole. Turbo mod je izuzetno zgodan za igre poput Mario Party i razne indie pucačine, gde često morate brzo pritiskati određene tastere. Podržava čak tri turbo moda za 5, 10 ili 20 pritisaka dugmeta po sekundi. Ipak, primenu ovog moda ne možemo da pronađemo u igrama The Legend of Zelda serijala, čiji brending verzija kontrolera koju smo testirali nosi.

HORIPAD Turbo je deo standardne HORI ponude već duže vreme i postoji u mnogim bojama i verzijama. Kao izuzetno povoljan kontroler, takođe dolazi sa odličnim value for money odnosom. Plastika možda nije previše kvalitetna, a lagani osećaj u rukama definitivno ne ostavlja baš premium utisak, ali slično prethodnom HORI kontroleru koji smo testirali, tasteri su uglavnom ok. Na ovom kontroleru face dugmići su posebno dobri jer imaju veoma utegnut i precizan osećaj, a analogne palice takođe deluju veoma izržljivo. Jedini deo koji zaista razočarava je d-pad, koji je na HORI Split Pad-u znatno bolji, sa više klika, dok je ovde previše “squishy”. Takođe, kao i svi budžet HORI kontroleri, HORIPAD Turbo je žičani uređaj koji se mora povezati USB-om na Switchovu dock bazu, pa ga je nemoguće koristiti u drugačijim postavkama… ali hej, zato ga možete uredno povezati i na PC bez ikakvih dodatnih instalacija!

Svakako, kao jeftinija alternativa zvaničnoj Nintendo dodatnoj opremi, oba HORI kontrolera koja smo testirali donose izuzetnu vrednost po skroz fer cenama i predstavljaju pravi spas kada vam, bez mnogo ulaganja, brzo trebaju zamenski ili dodatni kontroleri za Switch.


HORI kontroleri se po skroz ok cenama mogu pronaći i u radnjama kod nas, a za više detalja posetite zvanični sajt proizvođača.