Iako film Jurassic Park iz 1993. predstavlja pravu klasiku, obožavanu među fanovima kao i prekretnicu u filmskoj industriji kada su kompjuterski efekti u pitanju, malo ko je očekivao da će svojevrsni reboot Jurassic World iz 2015. uspeti da ponovi pa čak i nadmaši slavu originala. Možda nije kreirao globalnu dinomaniju kao nekada u ranim 90im godinama, ali Jurassic World je definitivno orobio blagajne širom sveta i uspeo da se upiše na treće mesto po ukupnoj zaradi svih vremena, odmah ispod Avatara i Titanica. I pre nego što je ovakav uspeh ostvaren, još u vreme dok se radilo na post produkciji filma izuzetno besan marketing je već uveliko bio u povoju, tako da smo pored svih promotivnih zezalica, odeće, igračaka, LEGO setova pa i LEGO igre, dobili i veoma kvalitetnu igru za mobilne uređaje.
Jurassic World: The Game, stiže od firme Ludia eksperata za freemium naslove za iOS i Android, takođe i autora poprilično popularnog Jurassic Park Buildera (2012) čiji je ovo i duhovni naslednik, baš poput filma. Igra je potpuno besplatna, zasnovana na freemium modelu, i odmah pre nego što prestanete sa čitanjem, moramo da napomenemo da za razliku od većine naslova ovoga tipa normalno igranje je potpuno moguće čak i ako nikada ne uložite ni jedan cent. Mnoge freemium igre tvrde slično ali opet konstantno dosađuju sa reklamama, i popupovima, što ovde na svu sreću nije slučaj.
Fokus igre je na izgradnji parka, baš kao u JP Park Builderu, stim što su ovoga puta borbe dinosaurusa uključene u igru od samog početka… Prednost toga kao i činjenice da je igra rađena za novije mobilne uređaje, se ogleda u mnogo boljoj i detaljnijoj grafici. Svi objekti na ostrvu su 3D i animirani, a modeli dinosaurusa su realistični, po kvalitetu grafike više nalik nekoj igri sa konzola! Levelovanje parka, questovi koje vam daju likovi iz filma, i sama dinamika igre su na skroz drugom nivou u poređenju sa prethodnikom. Sve teče mnogo prirodnije i zabavnije, nego u raznim drugim igrama ovoga tipa, pa čak i ako se ranije niste petljali sa freemium igrama velika je šansa da ćete se navući ako igri date šansu. Gradićete vaš park, praviti dinosauruse u laboratoriji, sakupljati pare od kojih im proizvodite hranu (ovoga puta univerzalna za sve), da bi ste ih potom levelovali za borbe u live areni.
Borbe dinosaurusa su pretrpele velike promene i u sistemu, umesto pojedinačnih slabosti svake vrste i makaze kamen list sistema, sada su svi dinosi podeljeni u četiri kategorije, biljojede, mesoždere, vodozemce i pterodaktile. Svaka kategorija ima prednost nad nekom, dok trpi veći damage od druge, sve u savršenom balansu. Borba je sada složenija, sa poenima koje je moguće postaviti u napad, odbranu ili ih sačuvati za sledeći potez, pomalo podseća na Hearthstone, stim što umesto animiranih kartica imate 3D dinosauruse koji se kolju međusobno.
Cooldownovi postoje naravno, nakon svake borbe dinosi će morati da se iskuliraju neko vreme, bas kao što je neko vreme potrebno da se izlegnu u laboratoriji ili upgradeuju građevine… svo to čekanje moguće je prekratiti dino bucks-om, sekundarnom valutom u igri koju, kao što predpostavljate, možete kupiti pravim novcem. Ipak kao što smo spomenuli ranije, ukoliko ćete u igru ulaziti samo u trenutcima dosade ili religiozno po par puta dnevno, i dalje za trošenjem pravih para nema potrebe. Naravno uvek postoji i ona vrsta igrača zbog kojih je ovaj tip igara i toliko popularan… oni koji žele sve i odmah moći će da potroše i do 40e u jednoj turi dodavanja dino love za ubrzavanje svega. Ipak da igra ne bi bila običan pay2win, postoji i balans u vidu DNA valute koju nije moguće kupiti, već se zaradjuje isključivo završavanjem questova i borbi, a neophodna je za kreiranje novih dinosaurusa. Do DNA poena je moguće doći i kupovinom card pack-ova, takođe za pravi novac, ali njihov sadržaj nije zagarantovan so there’s that.
Proizvođači igračaka Hasbro pustili su u prodaju i set akcionih figurica tkz. “Brawlasauruse” čiji je QR kod moguće skenirati u igri i dobiti instantno specijalne verzije nekih od najpopularnijih vrsta. Nakon izlaska filma, objavljen je i prvi veći update koji je doneo mogućnost kreiranja hibridnih dinosaurusa, tako da će najstrpljiviji moći da naprave svog Indominus Rex-a ili neke hibride koje nismo ni videli u filmu poput Stegoceratopsa, Carnoreptora i slične.
To što je zvanična igra najpopularnijeg filma ovog leta izašla u ovom obliku govori dosta o vremenu u kome živimo trenutno i stanju gaming industrije, jasno je gde je casual mainstream publika danas, ali ipak ako ste fan Jurassic serijala i posedujete pristojan smartphone ili tablet, slobodno zanemarite predrasude o freemium igrama i isprobajte Jurassic World The Game, neće vas koštati ništa… a neće ni staviti vaš karakter na test kao recimo The Simpsons: Tapped Out ili Family Guy: The Quest for Stuff.
No Comment