Nakon 6 dugih godina i nekoliko proširenja i radikalnih izmena kroz mnoštvo ekspanzija, konačno je stigao, simbolično, šesti nastavak svima nam omiljene prokrastinacione zanimacije, Sid Meier’s Civilization VI. Dovoljno je reći da je ovo jedini serijal igara čija aktuelna iteracija je uvek instalirana na računaru vašeg dragog autora. Agresivnim marketingom, koji je krenuo negde od proletos, uz milozvučnu naraciju dragog nam Šon Bina, hype je polako poput kvasca narastao uz povremeno šerovane gameplay clipove koji su na kašičicu prikazivali nove fičere igre. Sada kada konačno imamo prilike da odigramo još SAMO jedan potez i osetimo sve novine koje nam Civilization VI donosi, imamo osećaj da smo pojeli jedan vrhunski burger, ali od 150 grama…

Civ6 je sa sobom doneo gomilu novina, gameplay je pretrpeo velike izmene, sve deluje dosta sveže i zaista imamo osećaj da igramo novi deo. Odakle najbolje krenuti nego od onoga što nam prvo padne na pamet…#hehe Najveća izmena svakako se tiče podele grada na okruge po funkcionalnosti. Sada imamo religiozni okrug, industrijsku zonu, umetnički okrug, naselje, komercijalni okrug, kasarnu, aerodrom, omggdećesvetodastane… Poenta je da svaki novi okrug zauzima jedan heks na teritoriji vaše civilizacije, a logično u okolini centra grada koji ste osnovali i za koji se vezuje. Ono što začinjava ovu formulu je to što uspešnost svakog okruga (koliko novca, proizvodnje, hrane, kulture, nauke i ostalih civ resursa proizvodi) zavisi od toga na kom tipu zemljišta i pored kog okruga/obale/reke/planine se nalazi. Pored okruga, sada i svetska čuda zauzimaju jedan ceo dragoceni heks (grr…), usled čega više ne možete da ih gomilate u vašem gradu kao ranije. #plaky

civilization-6-8

Sledeći the big thing tiče se istraživanja tehnologije, više ne postoji jedno stablo, već dva! Prvo, tradicionalno, vezuje se za resurs nauke i istražuje tehnologiju mahom vezanu za prirodne nauke. Drugo koristi resurs kulture i bavi se društvenim naukama, vojnim uređenjem i vladajućim polisama. Najzanimljiviji dodatak vezan za istraživanje tehnologija je što ga možete ubrzati rešavanjem mini sidequestova čime dobijate inspiracije koje čak duplo ubrzavaju istraživanje. Recimo, da biste dobili inspiraciju za otkrivanje tajni streljaštva, potrebno je da neku jedinicu na terenu ubijete praćkašem (praćkaš lol). Inspiracije se takođe mogu dobiti od istorijskih ličnosti. Kad ih već pominjemo, istorijske ličnosti su dosta zanimljivije u šestici, i sada osim što postoje različiti tipovi (great writer, great scientist, great general…), oni sad imaju i različite uloge, uglavnom vezane za trenutno doba u kome se nalazi vaša civilizacija. Recimo, poznati naučnik može da vam da inspiraciju za istraživanje određene tehnologije, ili da ubrza rad na svemirskom projektu i slično. Religija je dosta slična prethodniku, s tim da sada religijske jedinice mogu da ulaze u borbu sa drugim religijskim jedinicama. Pored toga što kulturnim poenima istražujete vladajuće polise, vi te polise u vidu kartica dodeljujete vašem sistemu vladavine. Sistem vladavine može biti od poglavarstva, feudalizma i monarhije, pa sve do fašizma i demokratije i svaki ima različit broj mesta za određene tipove polisa, koje vam donose prednosti u različitim segmentima funkcionisanja vaše civilizacije.

Ovog puta vam preporučujemo da se naoružate strpljenjem po začeću vaše civilizacije, jer sada varvari čine mnogo veću iritantnost nego ikada ranije. Množe se kao glodari, vole da vas smaraju i konstantno prave nova utvrđenja. Ono što bi bilo lepo je da postoji mogućnost da varvari osnuju civilizaciju ili bar državu-grad ako dovoljno dugo zadrže utvrđenje i/ili kidnapuju graditelja ili doseljenika. Gradovi-države su prisutne i u šestom delu, i da biste vršili uticaj nad njima, morate konstantno slati vaše izaslanike (koji se generišu uticajnim poenima (čekaj sad da tviteraši čuju o ovome, uopa!) i određenim polisama) kako biste pojačavali kvalitet vašeg odnosa, sve do maksimalnog nivoa kada postajete sizeren. Sizerenitetom dobijate gomilu resursa vezanih za taj grad-državu. Naravno, planove vam mogu pomutiti druge civilizacije koje isto šalju svoje izaslanike. Takođe, ukoliko ste sizeren možete slati vaše graditelje (u daljem tekstu fizikalce) da grade farme, rudnike i slično i pomognete gradu-državi, a samim tim i sebi.

Kad već pominjem fizikalce, eh…više ne postoje Worker jedinice, već su sad u pitanju Builder jedinice, sa istom funkcijom kao i pre, ali i sa rokom trajanja. Tipični fizikalac će moći da sagradi tri unapređenja na teritoriji i nestati sa mape (penzija bato!). Broj unapređenja ipak može da varira pomoću dodele odgovarajuće polise. Ono što je s druge strane dobro je što se unapređenje heksa sada obavlja za jedan potez. Ogromna je promena što se putevi više ne grade (omg!)… svakako ne na tradicionalni način. Sada putevi nastaju tako što ih trgovci utabaju trgujući sa susednim gradovima. Putevi se takođe unapređuju kroz značajna razdoblja i samim tim omogućavaju brže kretanje jedinica. Arheolozi funkcionišu po istom principu, posle četiri iskopine nestaju, verovatno usled obrušavanja džinovske kugle na njih u strmom hodniku. Istraživanjem vojnih tehnologija, moći ćete da spajate dve ili više istih tipova jedinica u jedan heks i stvarati pukove, divizije i vojske i podizati im tako snagu.

Kao i ranije kreiranje partije ostaje isto, birate jednog od gomile svetskih lidera i njihovih naroda, verovatno po randomu jer naravno u startu pojma nemate šta su te prednosti koje oni donose, a kasnije zbog otključavanja steam achievmenta. 😛 Generisanje mape, čini nam se da je dosta efikasnije nego ranije i daje zanimljivije reljefne rezultate. Lep je detalj što sva teritorija koja se nalazi pod fog of war-om izgleda kao kartografski nacrtana mapa. Takođe, uslovi pobede su manje više isti kao i ranije, tu su svetska dominacija, kulturološka/naučna/religiozna pobeda i when all else fails, overall poeni, ili ti gorak ukus u ustima. A.I. lidera je malo agresivniji ovog puta i neće se ustručavati da vas pljuje i proziva, ako je ljubomoran zbog vaše kulture ili se ne klanjate istom Ktuluu, a neretko i objavi rat. S druge strane, kada vas napada, neće biti preterano pametan, okomiće se na vašu prestonicu i udarati samo na nju. Takođe bi bilo pametno da pratite pobedonosni napredak drugih civilizacija, da ne biste plakali u 478. potezu jer vas je Saladin pobedio proširivši svoj šintoizam na tri četvrtine svetske populacije, le sigh…

Na kraju, šta reći… Sa tehničke strane, igra je lepša od prethodnika, ALI… Gradovi i okruzi su jednostavno rečeno, ružni. Ne postoji organsko nadovezivanje jednog okruga na drugi i sve dosta izgleda kao jedna šarena, ali obična kartonska heksagonalna mapa iz random table-top igre. Isto važi i za plantaže i rudnike, jedino kod farmi ima malo varijabiliteta u reljefu. Izgubljen je taj neki estetski detalj u odnosu na peti deo i nema više tolike satisfakcije “gledanja u svoje carstvo” kao ranije. Civ leaderi su odlično urađeni, i dalje u karikaturnom fazonu, ali veoma detaljno. Muzika je tradicionalno dobra, ali osetili smo da postoji manje numera nego ranije (kakaljin posebno mrači!!!). Šon Bin (Sean Bean) je odradio fenomenalan posao sa naracijom i svaki put kada opisuje tehnologiju, civilizaciju ili svetsko čudo, uopšte nam nije teško da ga više puta o istom slušamo. Retko se desi da tako visokoprofilni selebriti dobro odradi posao kad su igre u pitanju, setimo se samo otužnog Tiriona Dinklidža u Destiny-ju koga se više ni redovni igrači te igre ne sećaju. Sa strane performansi, razlika u odnosu na prethodnika nije toliko velika, osim pri učitavanju mape, koje na nekoj prosečnoj mašini sa ssd-om ume solidno da potraje, ali hej, jednom kad uđeš svakako ne planiraš da kvituješ…barem…samo… još…jedan…potez.

civilization-6-5