Dom Omladine Beograda je i ove prve nedelje jula bio domaćin osmom po redu Japanizmu, festivalu japanske kulture u organizaciji kulturnog centra Sakurabana. Zbog komplikacija oko finansiranja ceo festival je bio pod znakom pitanja, ali su se odgovorni uhvatili u koštac sa izazovom i priredili nam najbolji Japanizam do sada, sa paralelnim programom, ogromnom količinom dodatnog sadržaja, izuzetnim gostima i celim Domom Omladine na raspolaganju. Tematska celina ovog Japanizma je reč Yokai, što je imenitelj za sva natprirodna bića iz japanskog folklora. Pa, da krenemo.
(Napomena: Sve fotografije, sem posebno naznačenih, je uslikao Bojan Vasiljević)
Dan I
Prvi dan je otvorio Ninđucu klub Bujin, predavanjem na temu istorije i filozofije ninđucua, vrednostima, postulatima, stremljenjima i kodeksu ninđi, meditaciji i energiji, mnogobrojnom oružju i njegovoj primeni u ovoj filozofsko-borilačkoj veštini. Posle predavanja, sensei Milan Vasić i njegova dva asistenta su nam priredili radionicu odabranih tehnika borbe sa i bez oružja, gde su se i gosti oprobali u izvođenju tehnika (što je vaš izveštač sa zadovoljstvom prihvatio).

Za to vreme u velikoj sali prikazan je film Night on the Galactic Railroads (1985.), poetski i bizarni anime za decu, često opisivan i kao japanski Mali Princ. Ovaj klasik je prikazan publici radi boljeg razumevanja projekcije koja je išla dan kasnije.
Posle ninđi, u Amerikani je krenula Zenkai radionica, svojevrsni miks cosplay-a i LARP-a u kom su učesnici kroz misaone igre i borbu u LARP stilu iskušavali svoje fizičke i psihičke sposobnosti, kao i timski rad.

Posle Zenkai radionice na red je došao Origami, veština savijanja papira u najmaštovitije oblike, a posle Origamija predavanje o alama, baucima i ostalim natprirodnim bićima u japanskim igranim filmovima i serijama. Predavanje su vodili Mirjana Nećak- Kvarta i Nenad Bekvalac, autor kultne emisije Šok Koridor.
U velikoj sali je u to vreme bila tribina pod imenom NiHao OriSor u kojoj su članovi ove istaknute srpske cosplay grupe govorili o svojim avanturama na prvom WizardWorld ComiCon-u u Kini, o susretu sa slavnim ličnostima od vrhunske svetske cosplayerke Geše Petrovič do Lee Pace-a.
Posle toga, usledilo je svečano otvaranje uz prateći protokol i pompu, modna revija i projekcija Isao Takahatinog anime filma Kaguyahime no Monogatari.
Od prvog dana gostima je na raspolaganju bio Gaming Hall sa desetak konzola i igara, i Taverna, prostor za odmor, osveženje i predah.


Dan II
Drugi dan Japanizma počeo je sa stilom, povratničkim projektom studija Pičvajz Pikčers, AMV 8 V: Umro je drug Titan. Publika je urlala od smeha na izlive ludila mozga moje malenkosti i ekipe audio-video editora.
U isto vreme, sad već redovni gost iz Mađarske, Zoltan Čanadi i njegova ekipa scenskih boraca (i pro wrestlera, Niče) po imenu CosFighters držali su radionicu scenske borbe i borbene koreografije.
Amerikana je potom ugostila festival japanskog kratkometražnog filma: „Rose in Many Colors“, u kojem je poseban gost bio reditelj Akemi Imazeki sa filmom inspirisanim nuklearnom katastrofom u Fukušimi. Za festivalom kratkog metra usledile su prezentacije dobitnika nagrade Japanske ambasade, koji su sa publikom podelili svoja iskustva i impresije života u Japanu.
U velikoj hali publici se predstavio jedan poseban gost, Elffi iz Finske, jedan od vodećih svetskih muških cosplayera. Ovaj šarmantni i komunikativni momak nam je pružio uvid u mušku stranu oblačenja u likove iz nerdovštine, uz par trikova koji su domaćim cosplayerima bili više nego vredni za buduće reference.
Odmah posle Elffi-ja publiku je preuzela Okkido, jedna od najboljih kosplejerki u našem regionu, dobitnica brojnih nagrada i priznanja, i višetruki predstavnik Mađarske na gotovo svim prestižnim međunarodnim takmičenjima. Ova dostojanstvena mlada dama se osvrnula na svoju petogodišnju cosplay karijeru, svoje prethodne projekte, ljubav prema Warhammer 40k univerzumu i izvestila o napredovanju svog megalomanskog projekta, kostima WH40K Ordo Hereticus Inkvizitorke. U podužem razgovoru koji je vaš izveštač vodio sa njom na kraju tog dana, ispostavilo se da je i ogroman fan profesionalnog rvanja sa stažom na kojem bi joj i naši WWE eksperti pozavideli.

Posle mađarske cosplay dive, na red su došli anime veterani i njihova priča o alama i baucima u animeu. Izrečen je ogroman broj preporuka, pomenuti su najrazličitiji naslovi od popularnih poput Ghiblijevih filmova do najopskurnijih animea iz izvučenih iz zaborava.

Posle tribine, usledila je projekcija Đovanijevog Ostrva. To je anime koji se umnogome oslanja na Noć na zvezdanim šinama, a koji prati doživljaje dvoje dece u vreme ruske okupacije Kurilskih ostrva.
Dan III
Treći dan je takođe počeo pojavom vašeg izveštača, ovaj put u tribini o sinhronizaciji, iz ugla članova Rapid Dub studija, Vuka Gajića i Nikole Jovića i moje malenkosti. Sagledali smo proces sinhronizacije iz ugla glasovnog glumca (Vuk) i montažera (Nikola), dok je vaš izveštač služio kao koordinator tribine. Takođe smo iznosili stavove za i protiv sinhronizacije u animeu. Posle tribine, publici je pušten Escaflowne: Girl in Gaea sinhronizovan na srpski.

Gošća iz Bugarske, Dora Somova, kostimograf i cosplayer, održala je izuzetno predavanje o kimonima i kimono kulturi. Posetioci su saznali sve što ih je zanimalo o vrstama kimona, načinima njihovog nošenja, i o tome kako je origami veština sastavni deo japanskog svečanog odevanja.
Posle Dore na binu se popela još jedna vrhunska cosplayerka, Bell Calssara iz Nemačke, jedna od najnagrađivanijih evropskih cosplayerki. Njeno predavanje je bilo o opasnostima kospleja na internetu, ličnim iskustvima sa preterano posvećenim fanovima, krađom fotografija, pretnjama, podmetanjima i ostalim neugodnostima koje donosi internet. Doživljaju je doprinelo i to što je Calssara omalena i preslatka devojka koja psuje kao Velja Ilić probuđen iz najlepšeg sna.
Sledeća na redu je bila tribina o franšizi Witcher koju su vodili Sakurabanini domaći Mađari Zoltan Čanadi i Anika Hološi i koji su uz pomoć CosFightera započeli tribinu impresivnom scenom borbe. Osim o aktuelnom trećem nastavku igre o Vešcu, bilo je reči i o seriji knjiga Sapkovskog i poređenje knjiga i igara. Sem mađarske ekipe poseban gost tribine su bili predstavnici Čarobne knjige, srpskog izdavača ovog serijala.
Treći dan se završio projekcijom anime filma Expelled From Paradise / Rakuen Tsuihou.
Trećeg dana se Gaming Hall preselio u Amerikanu, dok su prostor ispred zauzeli učesnici turnira u stonim i kartičnim igrama. U Amerikani su održani turniri u borilačkim igrama. Brackete i rezultate možete videti na sledećim linkovima.
Soul Calibur 5
Naruto Ultimate Ninja Storm 3
Dragonball Z Budokai 3
Tekken Tag Tournament 2 (žene)
Tekken Tag Tournament 2
Ultra Street Fighter 4
Guilty Gear Xrd
Mortal Kombat X
IV Dan
Četvrti dan je tradicionalno rezervisan za cosplay takmičenje. Ovaj put, pobednik ide u Porto, na svetsko takmičenje. Za one koji nisu zainteresovani za cosplay u Amerikani je organizovana jednodnevna konvencija naučne fantastike Kosmodrom. Grupa predavača je govorila o uticaju naučne fantastike na nauku, podžanrovima naučne fantastike, SF-u u svetu igara, i o čuvenim svemirskim letelicama.
Glavni događaj je ipak bio u velikoj sali. Počelo je defileom izvođača inspirisanih nekim aspektom japanske kulture, da bi se posle kraće pauze prešlo na glavni deo programa.













Tako da nas Sveta Selestina, Živa Svetica Vrlog Sestrinskog Reda Naše Gospe Mučene predstavlja u Portu. Jeretici, počnite da se pakujete polako. Sve u svemu, još jedan Japanizam se tako priveo kraju. Najbolju ocenu celog dešavanja dao je Ellfi, rekavši da iako Japanizam nema obim jednog JapanExpo-a u Parizu koji se održava u isto vreme, na ovom festivalu vlada osećaj povezanosti i prisnosti, te delujemo kao da smo svi jedna velika porodica. Ovo je svakako bio najbolji Japanizam dosad, te se organizatori nadaju da će ta progresija da se nastavi i u budućnosti. Vaš izveštač će svakako biti tu kako kao saradnik tako i kao posetilac ove konvencije Japanske kulture.
Otkud ovo na galaksiji? 😀
Anyway, farmerke na Sub Zerou su cista pobeda 🙂
Začuđen sam koliko i ti.