Koja je sudbina AA igara koje nisu dobile veliki budžet i vreme koje je potrebno da bi se projekat podigao na nivo trenutnih hit igara čija prezentacija i ambiciozni gameplay guraju granice u modernom gamingu? Ovo je bilo pitanje ne samo Kanadskog studija Reflector Entertainment kojem je Unknown 9: Awakening bio prvi veliki projekat, već i njihovog vlasnika Bandai Namco-a koji je pokusao da sa originalnim naslovom proširi svoj katalog zabavnog softvera.
Na žalost, odgovor na ovo pitanje je da igre koje sa sobom donose očigledan nedostatak budžeta i poneke gameplay nedostatke moraju da se potrude dvostruko više da bi očarali publiku koja bi na prvi pogled bila odbijena. Ovakav uspeh su mnogi projekti uspeli da ostvare, ali kada igri fali taj magični sastojak, sudbina joj je neretko ne samo da bude ignorisana od strane publike, već i često i večno zaboravljena.
Ovo je jedna od takvih igara – ambiciozni projekat novog studija koji je dosta toga uradio uspešno, ali ipak dosta toga i fali da bi se ovoj igri opravdala cena od 50€ koju je izdavač tražio na premijeri.
Unknown 9: Awakening je linearna akciona avantura u stilu serijala Uncharted, gde je akcioni fokus prebačen sa vatrenog oružja na specijalne moći koje je naša heroina naučila od svog mentora. Odmah na startu igre cela priča prati staru dobru formu originalnog Star Wars filma iz 1977. godine – heroina saznaje detalje o drevnoj moći koja je dostupna specijalnim osobama i gubi svog mentora Reika od strane njenog zaluđenog bivšeg učenika Vincent-a koji hoće da ugrabi svu moć za sebe.
Tokom kampanje koja traje u proseku traje oko 9 sati, naša glavna heroina Haroona Gayen će oko sebe sakupiti malu grupu saboraca koja će pokušati da spreči planove Vincenta da se dokopa moći kojom je vladala drevna rasa civilizacije Sahim.
Možda i najzanimljiviji deo igre je njen univerzum koji opisuje da se istorija planete Zemlje odigrava u ciklusima, gde civilizacije rastu i razvijaju se sve do trenutka kada se ceo svet resetuje i sve krene ponovo ispočetka. Želeći da se spreče ovaj ciklus, drevna rasa Sahiim je sakupila svu svoju Amn moć iz paralelne dimenzije Fold i fokusirala je u 9 predstavnika koji su štitili Zemlju, prerasli u legende, i dobili ime Unknown 9.
Osrednji uvod igre smešten nekoliko godina pre početka Prvog Svetskog Rata se brzo prebacuje u veliku avanturu gde će Haroona i njeni saborci uspeti da se dokopaju cepelina Morning Star i sa njime posete mnoge lokacije širom sveta gde će radnja u mnogim sekvencama biti ispričana tako brzim tokom da postoji opravdana želja za par sati dužom kampanjom. Ovaj fokus igre na raznolike lokacije veoma efektivno diže atmosferu igre, i čini dopadljivom za igranje u trenucima kada ostali delovi igre krenu da posustaju.
Ovde najviše mislimo na borbene elemente igre koji su zasnovani na moćima Haroone. Ona tokom igranja može da sakuplja Skill poene za otključavanje specijalnih poteza u tri odvojena Skill Tree, kao i specijalne rune za proširenje njenih Health i Amn statova. Većinu skilova predlažemo da uložite u Stealth i Combat poteze, jer oni mogu totalno da transformišu način na koji igrate.
Pošto nemamo pristup nikakvom vatrenom oružju, igrači će morati da nauče da dobro koriste sve džedajske… hoću reći Sahim moći koje se mogu grubo podeliti u ofanzivne i šunjajuće. Ofanzivna moć podrazumeva guranje protivnika na objekte koji mogu da ih onesposobe kao i veoma efektivno zaposedanje njihovih duša i zapovedanje da napadnu svoje zle saborce. Posle unapređenja ove moći, igrači mogu da pretvore borbene arene u puzzle lokacije čiji su piuni sami neprijateljski vojnici koji će sami sebe povređivati.
Ali i pored ovog zanimljivog pristupa borbama, moći za šunjanje su dosta efektivnije. Haroona se naime može kratkotrajno postati nevidljiva i tako se približiti protivnicima za specijalni one-hit-kill potez. Po unapređenju ove moći igrači će moći da ostanu nevidljivi i posle odstranjivanja protivnika, što će učiniti mnoge borbene arene potpuno trivijalnim.
Iako će akcione sekvence postati jednolične već dosta pre polovine igre (ponajviše zbog veoma male raznolikosti protivnika), ipak moramo pohvaliti ovako nestandardan pristup moćima koji gura igrače da se malo više angažuju tokom bitaka gde vatreno oružje uopšte nije dostupno.
Audio/vizuelna prezentacija igre je dodatno sidro igre. Iako je napravljena u Unreal Engine-u, ova moćna alatka u ovom naslovu nije iskorišćena na najbolji način.
Prva misija kreće sa nivoom grafike koje smo davno mogli videti u prvih par Uncharted igara, i dok se kvalitet okruženja malo poboljša u narednim misijama, ovo nikad neće postati igra koja će vas vizuelno oduševiti. Ovo je posebno tačno zbog neubedljivog sistema animacija tokom kretanja, kao i slabo realizovanih lica likova unutar igre (gde jedino prednjači samo naša heroina čiji je izgled i glas dala Holivudska glumica Anya Chalotra, koju će većina igrača prepoznati kao Yennefer iz Netflix-ove adaptacije serijala knjiga Witcher).
PC igrači će takođe odmah primetiti i jedan od najgorih elemenata rada Unreal engine-a – konstantno kratko kočenje ekrana pri kompliaciji Shader skripti svaki put kada po prvi put ugledate nešto novo na ekranu ili odradite neku novu radnju. Na svu sreću ovaj efekat nije prisutan na konzolnim verzijama igre, kao ni na Steam Deck-u koji može da pokrene ovu igru sa framerate-om malo većim od 30.
Sve u svemu, Unknown 9: Awakening ima ambicioznu pozadinsku priču i borbene sisteme kojima nije omogućeno da zasijaju u svom punom svetlu zbog zbrzane kampanje, osrednje prezentacije, i previše monotonih borbenih arena. Iako je na svojoj premijeri ova igra previše skupa za nabavku, ipak bi smo je preporučili po dosta nižoj ceni ako ste raspoložen i da se upoznate sa Unknown 9 univerzumom koji će možda u budućnosti dobiti još poneku video igru ili multimedijalni projekat.
U međuvremenu dok čekate da se spusti cena ove igre, preporučujemo vam da isprobate neku drugu ambicioznu igru iz „AA“ tabora koja je bolje uspela da sklopi svoje elemente naracije, tehnologije i gameplay-a, kao što je to na primer ovogodišnji impresivni Banishers: Ghosts of New Eden.
Unknown 9: Awakening (2024) - PC
-
6/10
Finalni utisci:
Ispodprosečna linearna akciona avantura koja ne uspeva da isporuči pun potencijal svog scenarija zbog prevelikog fokusa na jednolične bitke i velikom broju obrta priče tokom kratke ali naporne kampanje. Tehnički nezadovoljavajuća i preskupa na svojoj premijeri.
PROS:
– Zanimljiv univerzum
– Unikatan combat/stealth system
– Putovanje oko sveta u stilu Indiana Jones-a
– Solidni performans glumice Anya Chalotra.
CONS:
– Slabije animacije tokom kretanja i borbi
– Neupečatljiva grafika
– Stealth sistem je prejak za mnoge borbene arene
– Mali izbor protivnika
– Preskupa igra na svojoj premijeri
No Comment