Kao i svake godine do sad, poslednjeg petka u septembru nas je dočekao novi nastavak EA fudbalske franšize koja po drugi put ne nosi ime FIFA već EA FC. Dame i gospodo, EA FC 25! Sada već tradicionalno, prvo pitanje koje pada na pamet je ima li šta novo ili je u pitanju stara igra u novom ruhu koja će Electronic Arts-u doneti brdo para od prodaja naslova i poena za packove (nekada poznatijih kao FIFA pointsa) i zapravo, ove godine ima dosta novih stvari o kojima vredi pričati.

Prvo i prvo, ono što najviše zanima ljude kod fudbalske igre je logično – fudbal; kakvo je stanje na terenu i koliko je igra drugačija za igranje? Dobra vest: gameplay je promenjen u određenoj meri i igra mnogo više daje osećaj prave fudbalske simulacije nego polu-arkade kako bih je opisao poslednjih godina. Pre svega, napravljene su znatne mehaničke promene kod dodavanja i šutiranja. Više nije moguće savršeno dodavati iza leđa ili izvoditi nekakve sumanute pasove iz mrtvih uglova kao da je ništa teško, već je realizam podignut na značajno veći nivo i sada već i dodavanje pod pritiskom postaje izazov koji razdvaja dobre igrače od najboljih. Takođe, dodata je animacija isklizavanja pri snažnim dodavanjima u kišnim i snežnim uslovima, zanimljiv i pre svega realan dodatak. Ko gleda fudbal, zna da se po kiši pada k’o Bambi po ledu. Što se šutiranja tiče, urađena je jako slična stvar; šutevi iz loše ravnoteže ili iz teških uglova će biti mnogo teži za pogoditi.

Najveća promena za gameplay je takozvani FC IQ, velika taktička promena igre koja donosi mnogo više mogućnosti i pre svega mnogo veću unikatnost igrača na terenu. Iz godine u godinu, autori se trude da igrači postanu mnogo više od kartica sa ocenama i odličnu stvar su napravili u poslednje dve godine sa dodavanjem tri vrste ubrzanja, međutim dodavanje role-ova ili ti funkcija igrača na terenu u sklopu svake pozicije je revolucionarna promena. Pre svega, funkcije igrača na terenu nam omogućavaju da sklopimo tim tačno onako kako želimo i da namestimo svakog igrača pojedinačno u svakom mogućem scenariju. Iako puno igrača može koristiti identičnu formaciju, sada svaka pozicija donosi oko 4-5 potpuno različitih funkcija i to nam otvara vrata za beskonačno mnogo opcija u samo jednoj formaciji, a samih formacija u igri imamo barem dvadesetak.

Takođe, ovo znači da dobijamo ogromnu razliku među igračima koji na papiru igraju istu poziciju i da ocene više nisu presudni faktor. Na primer, ukoliko nam je potrebno klasično krilo koje napada s boka, Neymar koji je lošije ocenjen postaje bolja opcija od Viniciusa ili Salaha koji su najbolji kad igraju kao inside forward i nisu toliko efikasni na aut-liniji. Sve ovo najviše utiče na Career mod, izbor igrača za ekipu i pravljenje formacije postaje znatno ozbiljniji izazov, te se čini da će se u budućnosti manje doživljavati kao casual mod, a više kao mini Football Manager u kom sami možemo da igramo utakmice.

Kako su se Playstyles-i pokazali kao dobar dodatak koji je doneo još posebnosti kod igrača, konačno smo dobili i Playstyles za čuvare mreže. S obzirom da nam je moderan fudbal doneo razne vrste golmana, dodaci kao što su specijalisti za branjenje centaršuteva ili majstori za daleka dodavanja će učiniti da i golmani postanu posebni i da zapravo postane bitno ko stoji među stativama. Poslednjih godina smo imali situaciju da su golmani najmanje bitan izbor u ekipi i da se u Ultimate Teamu najčešće biraju po tome ko donosi najveći chemistry ostatku ekipe, čini se da su ti dani iza nas i da će se ove godine ipak malo drugačije gledati na stvari.

 

Kako je za razvoj simulacije počeo da se koristi AI, doneo nam je dosta promena kod kretanja u odbrani, te smo dobili potpuno nove animacije za duele i uklizavanja i potrebno je malo vremena dok se igrači naviknu na promene, ali ipak najveća promena je takozvani professional foul. Kad igrač postane svestan da je protivnik uspeo da se probije i da ne može da ga zaustavi, dobio je mogućnost da može da skrivi nameran prekršaj uz zagarantovani žuti karton, svakako mnogo bolje npr. nego da primi gol za poraz u 90. minutu. Realno gledano, ovakvi prekršaji su postali svakodnevica u stvarnom fudbalu tako da potpuno ima smisla zašto je ubačeno u igru.

E sad, što se tiče zlatne koke EA a.k.a. Ultimate Team-a, najveća novost koju imamo je genijalni novi gamemode pod imenom Rush! Rush je doslovno mali fudbal na velike golove; 5v5 PvP sa još tri kolege protiv četiri igrača i jednim AI u svakoj ekipi u obliku golmana. Rush je po mom ličnom mišljenju najbolja stvar koju su dodali u poslednjih ko zna koliko godina, toliko je dinamično i zabavno da već vidim da će određeni ljudi početi da igraju samo ovaj mod.

Iako je u pitanju fudbalska igra, jako me podseća na MOBA igre jer je mnogo bitniji timski rad i hemija između saigrača nego bilo šta drugo. Toliko lako se prelazi iz napada u odbranu i postižu golovi da je previše važno sarađivati sa ekipom, jako je teško zakrpiti rupe u odbrani i vratiti se kad razlika ode na preko 3 gola. Još jedna sličnost sa MOBA igrama je činjenica da svaki igrač bira svoju karticu i da je potrebno lepo uklopiti ekipu, čisto sumnjam da će 4 brza napadača biti meta koja može pobediti lepo raspoređen tim sa dobrom odbranom. Kako je krenulo, Rush bi lako mogao da postane esport za sebe. Toliko je lepo odrađen mod da sam ubeđen da će se mnogi igrači posvetiti samo njemu i da će značajno promeniti metu u celom Ultimate Team-u, te da bi već kroz par meseci mogli da vidimo i prve turnire.

Sem Rusha, sve ostalo vezano za Ultimate Team je manje više isto. Dobili smo sitne promene vezane za Division Rivals i Champions ali koncept ostaje praktično isti, Squad Building Challenges su identični kao prethodnih godina, sklapanje ekipa funkcioniše isto, čak je i dizajn praktično identičan kao prethodne godine. Ultimate Team je trenutno jedna hiperzasićena papazjanija raznih vrsta kartica i mod koji u svakom smislu nema dodirnih tačaka sa realnošću, ali iz godine u godinu donosi sve više novca tako da ne vidim neki razlog da dame i gospoda iz Electronic Arts-a rizikuju i donesu neke veće promene. To što većina igrača smatra da je UT bio najbolji za igranje u periodu od 2013. do 2016. im ne znači mnogo kad se igra prodaje bolje nego ikad, za sada Ultimate Team ostaje ovo što jeste i na igračima je da li žele da kupuju i igraju.

Još jedna promena koju želim da spomenem je dodatak ray-tracinga u grafiku igre. Kako je EA FC 24 imao znatno lošije i manje realne boje od prethodnog naslova, počeo sam da se plašim da će grafika igre krenuti da se razvija u pogrešnom smeru, međutim EA FC 25 je mnogo prijatniji po oči i dodatak ray-tracinga je dodatno ulepšao grafiku, a pre svega boje. Kad pogledamo druge aktuelne naslove, jasno je da ima još mnogo prostora za razvoj, ali sportske igre nikad nisu bile poznate kao žanr koji se previše bavi grafikom i jasno je da se EA drži filozofije da žele ne previše zahtevnu i dobro optimizovanu igru koja će raditi na raznim konzolama i na slabijim rečunarima – sve kako bi prodaja išla što bolje.

EA SPORTS FC 25 (2024) PlayStation 5
  • 7.5/10
    EmuGlx Score: - 7.5/10
7.5/10

Finalni utisci:

EA FC 25 je definitivno korak u dobru stranu za franšizu i jasno je da EA zaista želi da napravi najbolju fudbalsku simulaciju na svetu, međutim Ultimate Team se i dalje potencira kao glavni gamemode, a iz godine u godinu ostaje isti.

PROS:
-Promene u fizici i povećanje realizma.
-FC IQ kao najveći dodatak posebnosti igračima ikada.
-RUSH!!!

CONS:
-Maltene nepromenjeni Ultimate Team.