Kada je nekoliko developera iz Ubisofta rešilo da odmore od velikih projekata, seli su i za kratko vreme napravili igru Child of Light (EmuGlx Review) koja je u sebi nosila sve ono što su voleli da igraju u svojoj mladosti – da istražuju prelepe svetove, uživaju u dobro realizovanoj priči i ispitaju svoje moždane vijuge dobrim sistemom poteznih borbi. Uspeh ove maltene „zapadnjačke JRPG“ igre je dokazao mnogim timovima širom sveta da fokus na „početničke“ igre koje mogu da igraju i novajlije i dugogodišnji igrači može biti dobitna kombinacija. Sve što treba uraditi za uspeh u tom polju je da se pored jednostavnog gameplaya u igru ubaci svet vredan instraživanja, zanimljiva priča i mogućnost da se tokom igranja čak i stariji igrači iznenade skrivenim opcijama ili gameplay-om koji dozvoljava napredne načine igranja. Baš to je ono u čemu najnovija igra studija Spearhead Games briljira.

Stories: The Path of Destinies (PC/PS4, 15€) je akcioni hack & slash RPG sa izometričnom kamerom koji na prvi pogled ima veoma jednostavni stil prezentacije. Po paljenju singleplayer kampanje (multiplayer i drugi modovi igranja ne postoje) igrači će se upoznati sa raznobojnim i svetlim stripskim stilom u kojem ozbiljan narator (skoro kao u stilu igara Bastion i Transistor) prepričava epsku priču mačka Reynardo-a. Hrabri odmetnik je pokušao da se oslobodi svoje burne prošlosti živeći običnim životom, sve dok u njegovo krilo nije sletela njegova najveća avantura – da svrgne sa vlasti zlog Imperatora koji je počeo da teroriše narod i iskopava drevne ruševine civilizacije „starih bogova“ u potrazi za eliksirom večnog života i ultimativne moći. Videvši patnju naroda oko sebe, Reynardo uzima magičnu knjigu koju pokret otpora očajnički traži i kreće u granajuću avanturu koja će ga preneti preko mnogih lokacija njegovog fantasy kraljestva, sve do zadnjeg nivoa gde će on… poginuti.

 

Naime, ova igra predstavlja jedan od najbolje realizovanih eksperimenata „granajuće naracije“ koje smo videli u poslednjih par godina, tako da smrt glavnog lika predstavlja ne samo samo novu šansu da se vratite nazad kroz vreme i bolje ispitate sva grananja, već i da potpuno iskoristite sve RPG sisteme koji se kriju ispod površine. Tokom prva četiri igranja kampanje, Reynaldo će biti fokusiran da nađe „četiri istine“ koje će mu pomoći da sazna istinski plan Imeratora, što će najzad otvoriti i mogućnost igranja prave završnice. Svaka od ove četiri potrage će tažiti od vas samo oko sat vremena igranja, a posle svakog prolaska kroz kampanju na nivoima koje ranije niste posetili ćete lagano dobijati pristup sve boljim i boljim oružjima, skilovima i naravno protivnicima. Grananja u priči se dešavaju posle prelaska svake zone, ili ređe, unutar samih nivoa tokom razgovora sa raznoraznim likovima. Narator igre će vas konstantno podsećati koje ste „istine“ saznali do sada, a znakovi uzvika na tačkama grananja će vas obavestiti koje delove priče ste odigrali a koje još niste posetili. Iako možda ovaj stil naracije izgleda konfuzno, u samoj igri je sve realizovano na veoma jednostavan i zabavan način, dajući šansu igračima da se lako udube u priču i krenu u istraživanje lokacija koje su raspoređene između narativnih raskrsnica.

Stories The Path of Destinies 09

Igra ne bi bila zanimljiva da je sam gameplay loš, ali na svu sreću Stories: The Path of Destinies ni ovde ne razočarava. Na samom početku kampanje Reynaldo će se osećati zarđalo i sporo, pa će igrači morati da prežive desetak minuta igranja sa sporim junakom koji zna da radi veoma malo stvari. Ali čim XP poeni krenu da teku, unapređenja u Skill Tree-u će početi da drastično transformišu Reynaldo-a, pretvarajući ga u ratnika koji se brzo kreće i može da koristi napredne tehnike borbi. Korišćenje oružja se radi preko samo jednog dugmeta, ali dodatne opcije su prisutne u vidu veoma efektivnog „dash“ kretanja, kuke za privlačenje protivnika, mogućnosti da hvatate i bacate protivnike, kao i da koristite magiju iz vaših iskovanih mačeva. Svi ovi i mnogi drugi bonusi se otključavaju preko dobro rešenog skill tree sistema koji postaje totalno otvoren tek kada saznate sve „istine“ koje krije glavna kampanja. Pored unapređenja skill-ova, Reynaldo će tokom kampanje takođe prikupljati resurse za pravljenje mačeva (koji takođe služe kao i ključevi za mnogobrojne zatvorene kapije koje srećete tokom prvih par igranja), kao i gem-ove koji daju pasivne bonuse tokom igranja.

Same bitke u koje ćete biti često bacani su veoma brze i haotične, terajući vas da dobro koristite sve borbene opcije koje su vam stavljene na raspolaganje. Dugme za blokiranje neprijateljskih napada ne postoji, ali umesto njega možete raditi ili efektivnu parry odbranu pomerajući pečurku za kretanje ka protivniku i istovremeno pritiskati dugme za napad (identično sistemu koji je koristio odlični Platinumov Metal Gear Rising: Revengeance) ili magični dash skok koji se može unaprediti da oštećuje protivnike kroz koje prođete. Zbog svega ovoga Stories posle samo sat vremena igranja postaje veoma izazovna i totalno kompetentna akciona igra, što definitivno nismo očekivali od ovog naslova.

Vizuelni stil igre je jako lep, cell shaded grafika u samim nivoima (kojih em ima dosta, em su svi vizuelno dosta različiti jedan od drugih) i stripske panel sekcije između nivoa. Nivoi su neretko veoma jednostavno predstavljeni, sa očiglednim grananjima koja često dovode do pronalaska magičnih sanduka sa bonus resursima. Nažalost, igra veoma često ima tendenciju da vas spreči da istražujete na miru. Na primer, kada naiđete na raskrsnicu u nivou, ako izaberete pravac koji će vas dovesti do sledećeg dela priče, neretko nećete imati mogućnost da se vratite par desetina metara unazad i vidite šta se krije na dugom putu raskrsnice (skoro sigurno sanduk sa resursima).

Kada pređete završnicu igre, videćete da vam magična knjiga nudi da nastavite da se vraćate u prošlost i istražite sva druga moguća grananja priče. Njih ima još 20, i mnoga od ovih grananja će vam ponuditi gameplay kakav niste imali prilike da vidite u vašim prvim satima igranja. Možete započeti kampanju otrovani, što će vas naterati da krenete u „speed run“ kampanje pre nego što vam zdravlje opadne na nulu. Na svu sreću tada ćete već biti borac velikog nivoa, pa vam trčanje kroz granajuću kampanju i brzo uništavanje protivnika verovatno neće trajati duže od dvadesetak minuta.

Stories: The Path of Destinies je odlična RPG igra za početnike koja na kvalitetan način može upoznati ljude sa akcionim žanrom (čak i pripremiti ih za ozbiljnije akcione igre tipa DmC i sl.), ali samo par stvari je sprečavaju da ona postane mnogo veći hit. Izmene koje bismo najradije voleli da vidimo u nastavku (ako ga bude) su duži nivoi, veća sloboda istraživanja i širi dijapazon protivnika, što bi sve dalo igračima više razloga da se udube u priču i gameplay. Ali i bez toga, ovu igru komotno preporučujemo svima.

Stories: The Path of Destinies (PS4)
  • 8/10
    EmuGlx Score - 8/10
8/10

Finalni utisci

Iako je malo ko to očekivao, malena igra Stories: The Path of Destinies je ipak uspela da nas veoma iznenadi. Malo po malo, mic po mic, radnja ove igre kreće da se širi, dajući igračima ne samo nove dobre gameplay elemente, već i priču koja će vas naterati da isprobate sve što vam ova igra nudi. Sa povoljnom cenom i veoma zadovoljavajućom prezentacijom, Stories: The Path of Destinies je pravi izbor i za mlađe i za iskusnije igrače.