Emulation Galaxy Forums
Not logged in [Login ]
Go To Bottom

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
Author: Subject: Socioeconomics
Johntra
1337 Member

Registered: 13.5.2005
Member Is Offline

Mood: f.f.f.f...freestylo!!!

[*] posted on 6.7.2011 at 15:31
Socioeconomics

Quote: Originally posted by IsaoOkava  
Quote: Originally posted by Johntra  
mislim da smo generalno kao nacija (uglavnom) neradnici

Ja smatram da su Srbi (vecina) dobri radnici, ali da je problem sto nisu dovoljno placeni jer u ovoj drzavi su uglavnom poslodavci ljudi sumnjive proslosti i jos sumnjivijeg morala.

Da ne širimo,ali za svog radnog veka stvarno sam primetio da kod nas više ljudi gledaju kako da uhvate krivinu i "budu dobri sa šefom" nego da kvalitetom svog rada privuku pažnju na sebe, gastarbajteri su druga priča ali kod nas nema puno kvalitetnih radnika i u privatnom a kamoli državnom sektoru.A "Ne možeš da mi platiš malo koliko mogu malo da radim" je standardna priča da li je starija kokoška ili jaje.

Bilo bi fino kad bi Serbia Open bio atp500, bilo bi zanimljivo videti tu silnu publiku koja prati tenis još od Mekinroa i Lendla*grin* , ali to bi verovatno teško prošlo bez raznih peripetija.

View user's profile View All Posts By User
Ryo
Moderator

Registered: 8.7.2005
Member Is Offline

Mood: Груз 200

[*] posted on 6.7.2011 at 15:55

Nisam hteo da ti odgovorim na prvi post, jer je prica debeli offtopic, ali sad moram - reci to o lencugama radnicima u Juri koji rade za 19.000, sest dana u nedelji, 8 sati dnevno, konstantno stojeci, sa jednom pauzom od 15 minuta. Ili radnicima Gorenja, Leonija, Benetona i slicnih robovlasnickih korporacija. Njihov rad je isti kao rad jednog Nemca, Francuza ili Italijana, a rade za 7-12 puta manju platu i od njih se ocekuju identicni rezultati (koje i ostvaruju, inace lete sa posla jer na njihovo radno mesto ceka jos 50 njih). Da ne pominjem radnike domacih "gazda" kojima plata kasni po 6 meseci, a rade u uslovima nedostojnim zatvorenika, a ne radnika.

Da si se ogranicio na bahatu administraciju i nezainteresovane radnike javnih preduzeca, bilo bi smisla, ovako nisi u pravu.

Da ne bude bas totalni OT, docek je za bez komentara, vise mi je izgledao kao ispracaj nego docek sportiste, a uz to ko je platio zakup bine i dozvolio blokadu medjunarodno autoputa? Srdjan sigurno nije.

Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need. We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars, but we won't. We're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Johntra
1337 Member

Member Is Offline

[*] posted on 6.7.2011 at 16:22

Quote: Originally posted by Ryo  
Nisam hteo da ti odgovorim na prvi post, jer je prica debeli offtopic, ali sad moram - reci to o lencugama radnicima u Juri koji rade za 19.000, sest dana u nedelji, 8 sati dnevno, konstantno stojeci, sa jednom pauzom od 15 minuta. Ili radnicima Gorenja, Leonija, Benetona i slicnih robovlasnickih korporacija. Njihov rad je isti kao rad jednog Nemca, Francuza ili Italijana, a rade za 7-12 puta manju platu i od njih se ocekuju identicni rezultati (koje i ostvaruju, inace lete sa posla jer na njihovo radno mesto ceka jos 50 njih). Da ne pominjem radnike domacih "gazda" kojima plata kasni po 6 meseci, a rade u uslovima nedostojnim zatvorenika, a ne radnika.

Da si se ogranicio na bahatu administraciju i nezainteresovane radnike javnih preduzeca, bilo bi smisla, ovako nisi u pravu.

Da ne bude bas totalni OT, docek je za bez komentara, vise mi je izgledao kao ispracaj nego docek sportiste, a uz to ko je platio zakup bine i dozvolio blokadu medjunarodno autoputa? Srdjan sigurno nije.

Ja sam to video i doživeo sopstvenim očima da li ćeš da poveruješ ili ne apsolutno tvoja stvar, stvarno nisam to pročitao negde, lično sam promenio jedno 5-6 privatnih firmi. Razlika je što taj Nemac,Italijan i Francuz bolje iskoriste svoje radno vreme i što zaista rade većinu radnog vremena, zna se ko pije a ko plaća. Naravno kao što rekoh ovo je široka tema , i ima ljudi sa raznim okolnostima i puno različitih primera ali mnogo ja naivno tvrditi da imamo "radnički" mentalitet, verujem da je tako svima bi nam bilo mnogo bolje. Kao i u svemu u životu ljudi koji najviše kukaju da se sabijaju od posla su upravo koji oni najviše krivinare.
Đoković je predano radio od malih nogu i naravno rezultati su više nego očigledni, logično gledajući tako bi bilo i sa ostalim delatnostima da ljudi razmišljaju na taj način,naravno imamo podosta spoljnih faktora koji utiču na sve to ali tužno je što se ljudi i previše vade na njih, dovoljno je prošetati se Knezom i videti da su kafići puni u sred radnog dana tokom radnog vremena, i to neretko ljudi da ne kažem konjina od 25+godina i to su upravo ti kojima je ceo svet kriv što nemaju para ni za šta, svi sem njih samih. Čast izuzecima,kvalitetnim ljudima i žrtvama zaista nesretnih okolnosti, ali koliko ih je sami procenite.

[Edited on 6.7.2011 by Johntra]

Ryo
Moderator

Member Is Offline

[*] posted on 6.7.2011 at 17:01

Quote:
Ja sam to video i doživeo sopstvenim očima da li ćeš da poveruješ ili ne apsolutno tvoja stvar, stvarno nisam to pročitao negde, lično sam promenio jedno 5-6 privatnih firmi. Razlika je što taj Nemac,Italijan i Francuz bolje iskoriste svoje radno vreme i što zaista rade većinu radnog vremena, zna se ko pije a ko plaća. Naravno kao što rekoh ovo je široka tema , i ima ljudi sa raznim okolnostima i puno različitih primera ali mnogo ja naivno tvrditi da imamo "radnički" mentalitet, verujem da je tako svima bi nam bilo mnogo bolje. Kao i u svemu u životu ljudi koji najviše kukaju da se sabijaju od posla su upravo koji oni najviše krivinare.

Uopste nemam potrebu da ti verujem ili ne verujem, ti gledas tvoju "pricu", anegdotu, sta vec, ja gledam cinjenice. Ne interesuje me licni primer i izuzetak, svako na osnovu svog primera moze da donese svoj, moguce pogresan, zakljucak. Postoji 515.000 ljudi zaposlenih u privatnom sektoru, od toga malo vise od 300.000 u proizvodnji koji zive ovako:

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=04&dd=...
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=02&dd=...
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=02&dd=...
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=06&dd=... (ovde je pregled plata, u Gorenju u platu racunaju i prevoz itd)

Potrosacka korpa je 55.500 dinara. Zato te molim da ne pricas gluposti i vredjas te ljude koji zaradjuju mizerno i svakodnevno trpe sikaniranje.

Za 1.3 miliona zaposlenih u javnom sektoru i drzavnoj administraciji sam vec izeno misljenje u prethodnom postu.

Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don't need. We've all been raised on television to believe that one day we'd all be millionaires, and movie gods, and rock stars, but we won't. We're slowly learning that fact. And we're very, very pissed off.
Johntra
1337 Member

Member Is Offline

[*] posted on 6.7.2011 at 21:22

Ja tebe molim da me ne prozivaš i donosiš brzoplete zaključke samo na osnovu nečega što si čuo/izgooglao- e to je prava glupost. Ne poznaješ me, i ne znaš gde sam sve radio, radim od srednje škole i između ostalog sam prošao i tu prozvodnju i iz prve ruke sam upoznao mentalitet ljudi koji rade u fabrikama. Ti ljudi su užasno slabo plaćeni pogotovo s obzirom na posao koji rade ali i ti isti ljudi se ni nisu trudili da promene nešto kada je za to postojala šansa i bilo vreme, naravno neki su zaista i prisiljeni tu da rade ali to se i teško objašnjava na ovaj način, da bi zaista skontao šta pričam morao bi da provedeš par smena sa njima. Znaš kada neko ne želi da nauči ništa novo i da se stručno usavršava, nego se lepo uhvati mašine ne kojoj je najveća bleja i gleda da bude naravno što bolji sa poslovođom koji je zadužen za tu mašinu ili vata drugu vrste veze kao bi ostao što duže na njoj.

Situacija je užasna i rukovodioci su katastrofa, ja apsolutno cenim svaki posao, ali da ne možeš baš ništa da promeniš i da se prepuštaš stalno to tek nije rešenje.

Iskreno mi je žao ljudi koji se zaista trude na poslu i koju pokušavaju da naprave neku razliku bez ikakve vrste stimulacije.

Darth Revan
Fr1ck

Registered: 9.10.2004
Member Is Offline

Mood: Optimist

[*] posted on 6.7.2011 at 22:17

Iskren da budem sumnjam da su nasi ljudi posebno neradni. Odavno je poznata prica kako nasi ljudi kada odu u inostranstvo "postanu" vrhunski radnici. Ocigledno ima i tu nesto. Moj strai je radio 40 godina u Njemackoj, i prvi bi ti rekao - Kada je sve potaman, lako se fokusirati na posao.

Kada ti u petak vece, se vracas sa prekovremenog koji ti je neplacen i razmisljas sta ces sutra na pijacu da iznes, sumnjam da imas mnogo zelje za zivotom, a kamoli za radom. Kada bi od plate mogao da priustis stan, auto, ljetovanje, sumnjam da bi se pricalo o neradnicima.

Drugar se sad zaposlio kao programer odje u Microsoft ispostavi. Radi se svaki dan po 12 sati. Ali prekovremeni placen, i svi rade - ti radis 12 sati, tvoj sef radi 12 sati, njegov sef radi 12 sati. Bukvalno mu je milina na poslu, svi rade. A ne ono tipicno, radnici se ubijaju, a sef se jos nijednom nije pojavio na poslu.

\"You remind me of myself...before I was slaughtered and cast into the Abyss.\"

\"A shame the manner of this man\'s death prevents us from restoring him to life - my interrogations could have brought us much information!\"

\"I will be the last! And you will go first... Heh hehehehe...\"
Johntra
1337 Member

Member Is Offline

[*] posted on 6.7.2011 at 22:37

Slažem se, ali koliko je zaista ljudi spremno da ode u dijasporu? Gastarbajteri čine nekih 20% ukupne populacije, zna se kako se i koliko radi tamo.

Tvoj drugar nije naučio da programira iz zezanja, niti mu je to urođeno nego je postepeno učio.

Svaku zemlju čini narod, političari su nam katastrofa, ok a ko ih je postavio? Ko im dozvoljava da vladaju?
Mislim da je svako tvorac svoje sudbine, uvek će biti faktora na koje običan čovek ne može da utiče ali mnoooogo smara ta kuknjava i onda sedenje skrštenih ruku.

FlowMaster
Fr1ck

Registered: 10.11.2007
Member Is Offline

Mood: Not human.

[*] posted on 7.7.2011 at 00:15

back on topic:

http://www.e-novine.com/index.php?news=48791

This is not 'Nam. This is bowling. There are rules.
Ryo
Moderator

Member Is Offline

[*] posted on 7.7.2011 at 09:39

*wall of text*
@Johntra Opet ponavljam, na osnovu licnih prica i ispovesti procene i ocene stanja SE NE DONOSE. Ja situaciju gledam iz strucnog ugla i interesuju me samo CINJENICE, sasvim slucajno bavio i Socijalnom politikom i kroz ruke mi je proslo sasvim dovoljno radova i istrazivanja kredibilnih osoba na osnovu koji mogu da dam svoje misljenje o stanju u privredi. I ja znam prilican broj ljudi koji rade i upoznat sam sa njihovim pricama, ali mi ne pada na pamet da generalizujem i da iz tog skromnog opusa donosim generalizujuce ocene kako su Srbi radan ili neradan narod. Da bi mogao tako nesto da kazes, moras da imas malo vise znanja i informacija od 4-5 promenjenih radnih mesta.

Ne mogu da se vucem do faksa, skeniram i specijalno za tebe u offtopic temi na gaming forumu kacim analize i istrazivanja, u 4 linka koje sam ostavio imas lepo sumiranu pricu o stanju u privredu, gde ljudi primaju manje od minimalca, niko im ne uplacuje staz, suoceni su sa time da ako napuste preduzece nece imati gde da se zaposle, a ako rese da se vrate njihovo mesto ce vec biti popunjeno nekim od 30, 50 ili 100 koji cekaju na red za to isto mesto. Ljudi su uvuceni u kredite, imaju porodice, skoluju decu i ne smeju sebi da dozvole avanture promene radnog mesta, jer im niko ne garantuje da se nova firma nece zatvoriti preksutra i ostaviti ih na ulici bez sredstava za finansiranje tekucih troskova. Nisu svi u situaciji, recimo, da ih finansiraju roditelji pa da se upuste u promenu radnog mesta, jer znaju da iako izvise imaju finansijsku potporu.

U "95%" slucajeva, taj sto bi u fabrici resio da "napreduje" i "nauci nesto novo", morao bi da promeni sredinu jer su rukovodeca mesta vec rasporedjena, a kad napusti tu fabriku onda ce malo morgen da se zaposli negde drugde, osim ako nije uhvatio neku vezu (a nije, jer da jeste, ne bi sedeo tu u fabrici/firmi u uzasnim uslovima).

Druga stvar je, sto je ova drzava sa aspekta socijalne politike totalno failovala, potrosila je ogroman novac na cuvanje raspadnutih dinosaurusa i socijalnog mira, a nije pripremila radnike na surovi i divlji liberalni kapitalizam koji ceka iza coska spreman da im iscupa dusu. Mada, da ih je upozorila i edukovala, vladajuca garnitura ne bi dobila sledece izbbore... Gledano iz drugog ugla, i da su upozoreni uradili bi sta? Doskolovali bi se, prekvalifikovali i docekalo bi ih u 95% slucajeva isto radno mesto, jer dalje od toga ne bi mogli zbog toga sto je visa pozicija rezervisana za podobne ili politicki rasporedjene osobe.

Ima napredovanja, ima rezultata kad se covek bori, doskolovava, ali u 5% slucajeva, i ta stravicna statistika (ukomponovana sa onim sto sam napisao u prethodnom pasusu) i tera tog jadnika na masini, da sedi tu, cuti i ne talasa, jer ako ga sutnu, moze samo da se obesi na krusci iza kuce.

Da ne ispadne da podrzavam pasivnost, apsolutno NE, ali ti ljudi su primorani na takvu situaciju, drzava ih je zaboravila, tzv. "gazde" ih gaze, i sad od njih ocekivati da ustanu i krenu borbeno kroz zivot posle 20 godina konstantne krize i stresa, 6 godina ratova, u dugovima, u neizvesnoti, totalno nepripremljeni za novi sistem je potpuno NEREALNO.

Ja se prvi upitam zasto neko radi za mizernu platu i dozvoljava da ga neko ponizava, zasto ne uzmu puske ustanu i pobiju go*na, ali to je bajka, zakucani smo ovde i necemo se pomeriti jos dugo, dugo. U Beogradu i Novom Sadu jos mozes da nadjes nesto drugo, u ostatku je mrtvo more i uspeh je apsolutni izuzetak, a ne pravilo.

Nemam nikakvu nameru da te omalovazam, niti mi je to bio cilj, zao mi je ako si se osteio prozvanim iz nekog razloga, razumem sta hoces da kazes (slazem se sa pojedinim stvarima), ali jednostavno ne mogu da se slozim sa ocenom koju si dao.

tl;dr Vratite se na tenis, a socioekonomske rasprave ostavimo za druga mesta.

[Edited on 7.7.2011 by Ryo]

Go To Top